PRAVDA NEBO OMYL?

 
 

1) Všichni žraloci napadají lidi

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Jenom někteří žraloci napadají lidi. Lidi nejvíce ohrožuje velký bílý žralok. Vědci tyto bílé žraloky zkoumají v uzavřených klecích, v nichž se spouštějí pod hladinu moře.

 

2) Mořští koníci jsou ryby

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Mořští koníci jsou malé ryby. Maličcí koníci se líhnou z vajíček. Sameček mořského koníka má na břiše vak, ve kterém vajíčka nosí, dokud se mláďata nevylíhnou.

3) Lvi loví v noci

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Lvi často loví v noci. Ve tmě totiž velmi dobře vidí. Také mají celmi dobrý sluch a čich. Častěji než lvi loví lvice.

 

4) Někteří savci kladou vajíčka

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Většina savců vajíčka neklade. Ale je několik druhů, které vajíčka kladou. Patří mezi ně například ptakopysk nebo ježura.

 

5) Netopýři jsou slepí

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Když někdo o někom řekne, že je "slepý jako netopýr", není to správně řečeno. Netopýři vidí, ale mnoho jich používá echolokaci, aby se mohli orientovat v noci. Potom snáze najdou potravu, jako jsou třeba můry.

 

6) Koaly jsou medvědi

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Koaly nejsou medvědi. je to druh savců, kterým se říká vačnatci. Matky nosí svá mláďata ve vaku na břiše. Když jsou mláďata větší, nosí je na zádech.

 

7) Lední medvědi nemohou dýchat pod vodou

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Lední medvědi jsou savci. Mají plíce a dýchají vzduch. Dovedou zadržet dech pod vodou déle než mnoho jiných savců. Ale stejně se musí za určitou dobu vynořit a znovu se nadechnout.

 

8) Lední medvědi se živí tučňáky

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Lední medvědi žijí pouze v Arktidě. Tučňáci naopak žijí na březích Antarktidy a v jejím okolí, což je na opačné polokouli naší planety než Arktiida. Proto lední medvědi tučňáky jíst nemohou.

 

9) Pavouci jsou hmyz

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Pavouci nejsou hmyz. Patří do třídy pavoukovců. Pavouk má osm nohou a tělo rozdělené na dvě části. Hmyz má šest nohou a tři části těla.

 

10) Pavouci někdy létají

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Některé druhy malých pavoučků "vylétají" ze svého hnízda. Vylezou si na vyvýšené místo, upředou vlákno pavučiny a čekají, až je zvedne vítr, někdy až přes kilometr vysoko, a odnese je na vzdálenost až několika set kilometrů.

 

11) Vážky jsou nejrychlejší hmyz

PRAVDA NEBO OMYLV

 

 

Vážky dokáží létat rychlostí až 80 km v hodině. Potravu si chytají za letu. Také mají největší oči z říše hmyzu. 

 

12) Kachny mají nepromokavé peří

PRAVDA NEBO OMYL?

 

 

Kachny a jiní vodní ptáci mají peří, které se nepromáčí. Peří je husté, přiléhavé, drží v sobě mnoho vzduchu a je dobře promaštěné. Tuk si kachny vytlačují zobákem ze speciální mazové žlázy a peří si promašťují každý den. 

 

13) Ptáci mají zuby uvnitř zobáků

PRAVDA NEBO OMYL?

 

 

Ptáci nemají zuby. Jejich zobáky jsou speciálně utvořené, aby s nimi mohli jíst různé druhy potravy. Proto mají různí ptáci různé zobáky. Některé zobáky jsou zahnuté, aby s nimi mohli ptáci trhat maso. Některé zobáky jsou malé, aby jimi mohli pojídat semena. Jiné zobáky jsou tvarované tak, aby s nimi mohli sezobávat potravu ze země.

 

14) Bambus není tráva

PRAVDA NEBO OMYL?

 

 

Bambus je obrovská tráva. Je to nejvyšší tráva na Zemi. Může vyrůst až do výšky 40 metrů. Také nejrychleji roste. Některé druhy bambusu vyrostou až půl metru za den. Všechny trávy kvetou, ale u některých nejsou květy dobře vidět. Bambus má velmi malé květy bez okvětních lístků.

 

15) Zvířata by nemohla žít na Zemi bez rostlin

PRAVDA NEBO OMYL?

 

Zvířata rostliny potřebují. Některá zvířata žerou rostliny a těmi zvířaty se pak živí jiná zvířata. To znamená, že bez rostlin by žádné z těchto zvířat nepřežilo.

 

 

 

 

 

Čerpáno z knihy  Pravda, nebo omyl. Autor: Dorothy Avery