Noc s Andersenem 2018

23.03.2018 14:02

Vůbec první Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží a her. Od té doby se do akce zapojuje čím dál více knihoven a škol. Letos bylo 1651 registrovaných míst, a to nejen v Česku. S H. Ch. Andersenem nocovali třeba v Keni, na Novém Zélandu nebo v Austrálii. Letos byla Noc věnovaná osmdesátému výročí prvního vydání Rychlých šípů,
a také devadesátému výročí vydání knížky Povídání o pejskovi a kočičce. Naše knihovna zvolila Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Padesát dětí rozdělených
do pěti družstev celý večer plnilo úkoly, luštilo a hledalo indicie, které je nakonec dovedly ke strážci Ježka v kleci - Širokovi. Ten jim za jejich odvahu
a píli nakonec Ježka vydal. Celou noc zahájili dva páni spisovatelé - Andersen a Foglar. Z jejich rozhovoru jsme se dozvěděli mnohé o jejich životě, o skautingu i o knihách, které napsali. Hrálo se na kytary, zpívalo, vyprávělo, a taky trochu bálo… Spát se šlo až hodinu po půlnoci. Děkujeme všem dětem za účast a dospělým za pomoc, bez které by Noc s Andersenem nebyla úplná.

Děkuji zejména Standovi Grauovi (Bobrovi - skvělému Jaroslavu Foglarovi), Lexovi Balcárkovi (H. CH. Andersen/Širokko), Zdence Nezbedové (Jan Tleskač), Tondovi Poláchovi (Dlouhé Bidlo), Terezce Balcárkové (Otakar Losna), Tomovi Jakešovi (Vojtěch Vont), všem v "zázemí" - Alence a Vraťovi Rakovým, Aleši a Martině Mrákavovým, paní Zdence, Jarce Marešové, Evě Jakešové, Markovi a Katce Holzmannovým a partě bezvadných žáků 8. A - Lukášovi (Mirek Dušín), Kubovi (Červenáček), Marcelce (Rychlonožka), Sašce (Jindra Hojer), Emilce (Jarka Metelka), Vojtovi, Kristýnce, Nikolce a Barče. A také našemu sponzoru, mojí mamince, paní Dáše Žouželkové za výborné koláčky pro všechny. Velké díky všem!